4 Лют 2025, Вт

Альтернативна фінансова система. Випуск 4

Народження біткоїну. Біткоїн та фінансова Криза 2008 року

Через дев’ять днів після напису Сатоші про “The Times 03/Jan/2009 Канцлер на межі другого порятунку банків” перша в історії транзакція з використанням біткоїну відбулася між Сатоші Накамото та Хелом Фінні, раннім прихильником та розробником біткоїну.

Через дев’ять місяців було встановлено перший обмінний курс біткоїну, оцінивши його у вісім сотих цента за монету, або 1 309 біткоїнів за долар. Вкладений тоді долар до початку 2017 року коштуватиме понад 1 мільйон доларів, підкреслюючи вірусне зростання, яке очікувало на цю інновацію. у майбутньому.

Якщо заглибитись у записи Сатоші, зроблені ним у той час, то стає очевиднішим, що він був зациклений на створенні альтернативної фінансової системи, якщо не замінити її повністю. Після того, як мережа була запущена і працювала більше місяця, Сатоші написав про Біткойна: “Він повністю децентралізований, не має центрального сервера або довірених сторін, тому що все є засноване на криптодоказах замість довіри…”.

5 грудня 2010 року Сатоші виявив зайву людську сторону, благаючи WikiLeaks не приймати біткоїн як платіжний засіб після того, як основні мережі кредитних карток заблокували користувачів від підтримки сайту. Сатоші написав: “Ні, не треба “доводити справу до кінця”. Проект повинен зростати поступово, щоб програмне забезпечення могло бути посилено по дорозі. Я звертаюся з цим закликом до WikiLeaks не намагайтеся використовувати Біткоін. Ви не зможете отримати більше, ніж пару центів, а ажіотаж, який ви принесете, швидше за все, знищить нас на цьому етапі.

Невдовзі після цього Сатоші зник. Дехто припускає, що це було заради блага Біткоіна. Зрештою, будучи творцем технології, яка потенційно може замінити більшу частину нинішньої фінансової системи, зрештою, має викликати
гнів могутніх урядових та приватних сил. Зникаючи в ефірі, Сатоші видалив голову Біткоїн, а разом з ним і єдину точку відмови. На його місці стоїть мережа з тисячами точок доступу та мільйонами користувачів.

Уолл-стріт, з іншого боку, страждала від багатьох точок збоїв. Коли пил осів, уряд США витратив набагато більше 700 мільярдів доларів, спочатку виділених на TARP. Загалом у систему було влито 2,5 трильйони доларів, не кажучи вже про те. 12,2 трильйона доларів, виділених на відновлення віри у вірність
фінансових інституцій. У той час як Волл-стріт, який ми її знали, переживала дорогу смерть, народження Біткойна не коштувало світу нічого. Він був народився як технологія з відкритим вихідним кодом і був швидко покинутий як немовля, що залишилося без матері. Можливо, якби світова фінансова система була б здоровішою, було б менше спільноти для підтримки Біткоіна, що в кінцевому підсумку дозволило йому
вирости у міцного та примхливого малюка, яким він є в даний час.

З того часу, як Сатоші зник, біткоїн викликав приливну хвилю руйнування та переосмислення глобальних фінансових та технологічних систем. Численні похідні Біткоіна були створені такі системи, як Ethereum, Litecoin, Monero, і Zcash – всі вони спираються на технологію блокчейн, подарунок Сатоші світу. У той же час багато фінансових і технологічних інкумбентів перейшли на цю технологію, створюючи плутанину навколо всіх інновацій, що розгортаються, і того, що найбільш актуально для інноваційного інвестора.

Наступні випуски будуть присвячені поглибленню розуміння технології блокчейн, біткоїну, криптоактивів і де чекають на інвестиційні можливості.

Настав час викристалізувати різницю між блокчейном і біткоіном з малою літерою “Б”, технологією блокчейн та іншими спорідненими, але різними поняттями.

На перший погляд, цей простір здається жаргонним, що відлякує багатьох навіть спроб розібратися в ньому. Насправді існує лише кілька іноземних понять, укладених у нещодавно придумані слова, які, на жаль, відлякують людей.
Оскільки ці слова часто використовуються, коли люди говорять про різні застосування Біткоіна або технології блокчейн, простір здається непроникним, але це не так. Все, що потрібно – це цілеспрямовані зусилля, щоб закріпити ключові поняття, які потім стануть ментальними лісами, які допоможуть зрозуміти безліч застосування технології блокчейн.

Біткойн з великою літерою Б означає програмне забезпечення, яке полегшує передачу та зберігання валюти біткоїну, яка починається з малої літери Б.

  • Біткоїн дорівнює програмному забезпеченню.
  • Біткоін дорівнює валюті.

У більшості цих статей Біткоін (з великою літерою Б) буде використовуватися як відправна точка.
Біткоїн – це генезис руху блокчейну. Зазвичай прийнято порівнювати нещодавно створені
блокчейн з блокчейном Біткоїна, тому що блокчейн Біткоїна є найдовговічнішою точкою відліку. Тому розуміння основ Біткоіна дуже важливе.

Однак, щоб по-справжньому зрозуміти Біткоїн, необхідно вийти за рамки уявлень про нього як про якусь цифрову схему Понці або тіньову систему, яку використовують злочинці. Це застарілі історії, які продовжують мусуватись у засобах масової інформації.

У липні 2016 р, дослідники з Лондонської школи економіки та політичних наук, Німецького бундесбанку (центрального банку Німеччини) та Університету Вісконсіна у Вісконсінському університеті в Медісоні випустили документ “Еволюція економіки біткоїну”. Три авторитетні установи не стали б витрачати свій час і ризикувати своєю репутацією, займаючись мерзенною валютою, яка не має жодного потенціалу зростання. У цій роботі дослідники описують великий аналіз проведений ними на блокчейні Біткоіна та транзакціях у ньому. Нижче наводиться резюме того, що вони виявили:

У цій статті ми збираємо разом мінімальні одиниці ідентифікації Біткоіна (індивідуальні адреси) та групуємо їх у наближені бізнес-адреси.
індивідуальні рахунки), і згрупували їх у наближені до бізнесу сутності, які ми називаємо “суперкластерами”. Хоча ці кластери можуть залишатися значною мірою анонімними, ми можемо приписати багато з них до певних бізнес-категорій, аналізуючи деякі з їхніх специфічних моделей транзакцій, які спостерігалися в період з 2009 до 2015 року. Потім ми можемо отримати та створити карту мережі платіжних відносин між ними, а також проаналізувати поведінку транзакцій у кожній бізнес-категорії.

На закінчення ми визначивши три зазначені режими, які розвивалися в міру зростання та становлення економіки біткойна:
Економіка біткойна зростала і достигала: від ранньої стадії прототипу;
Стадія зростання, населеної значною мірою “гріховними” підприємствами (тобто азартними іграми, чорні ринки тощо);
Третій етап, відзначений різким рухом від “гріха” та переходом до законних підприємств.

Безумовно, деякі з перших послідовників біткоїну були злочинцями. Але те саме стосується і більшості революційних технологій, оскільки нові технології часто є корисними інструментами для тих, хто прагне обійти закон. Ми розглянемо конкретні ризики, пов’язані з криптоактивами, включаючи біткоін, у наступному розділі. Але вже зараз ясно, що історія біткоїну як валюти вийшла за межі виключно коштів платежу за незаконні товари та послуги. Понад 100 статей у ЗМІ схопилися за
можливість оголосити биткоин мертвим, і щоразу вони щоразу виявлялися неправі.

Якщо розглядати біткоін нейтрально в контексті ширшої теми технологічної еволюції, він знаходиться в “солодкому” місці ключових технологічних тенденцій.

Наприклад, світ дедалі більше працює у режимі реального часу, люди з’єднуються в одноранговому режимі манері, розширюючи можливості та поєднуючи людей незалежно від географічного чи соціально-економічного походження. Біткоїн вписується в ці тематичні форми. Він дає змогу провести глобальну транзакцію протягом години, а не за кілька днів. Він працює за принципом “рівний-рівному” – той самий рух, який призвів до появи Uber, Airbnb і LendingClubі в багатомільярдні компанії у своїх власних сферах.

Біткоїн дозволяє кожному стати своїм власним банком, передаючи контроль до рук низового руху та розширюючи можливості тих, хто не має банківських рахунків у всьому світі.

Однак Біткойн зробив щось, можливо, більш ніж Uber, Airbnb та LendingClub. Ці компанії децентралізували послуги, які були легко зрозумілими та мали прецедент для того, щоб бути одноранговими. У кожної людини був друг, який підвозив його до аеропорту або зупинявся у родичі в іншій країні або позичав гроші у своїх батьків.

Децентралізація валюти, що не вимагає зверху до низу влади, вимагає скоординованого глобального прийняття загального платіжного засобу та сховища.
Валюта спочатку з’явилася полегшення торгівлі, дозволяючи суспільству перейти від бартеру. Згодом вона еволюціонувала, ставши зручнішою, що призвело до її нинішнього паперового стану. За своєю суттю, цей папір має мало цінності, крім того, що всі інші вважають, що він має цінність і уряд вимагає, щоб його приймали для виконання фінансових зобов’язань. У цьому сенсі вона є корисним загальним уявленням цінності.

Лібертаріанці сказали б що це корисна ілюзія цінності, що розділяється, повертаючись до ідеї про те, що папір сам по собі мало що коштує.

Біткоїн – це таке ж загальне уявлення цінності, за винятком того, що у нього немає фізичного прояву і немає влади зверху до низу, яка б його захищала. Незважаючи на ці перешкоди, елегантність математики, яка дозволяє йому функціонувати, також дозволила йому вирости і зберігати мільярди цінностей.

Автор admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *