1 Кві 2025, Вт

Еволюція криптовалют: від біткоїна до альткоїнів – Namecoin, Litecoin, Ripple, Dogecoin

Народження біткоїну. Біткоїн та фінансова Криза 2008 року

Вже через кілька років після запуску стало ясно, що біткоїн став першою повністю децентралізованою криптовалютою, що набула значного поширення, але були деякі аспекти, якими люди не були повністю задоволені. Наприклад, 10 хвилин означало, що в залежності від того, коли споживач натиснув кнопку “Надіслати”, могло пройти до 10 хвилин, а іноді і більше.
Часто ця затримка була більшою проблемою для продавця, ніж для споживача, оскільки торговцям потрібно було знати, що колись випустити товар чи послугу.
Інші турбувалися про хеш-функцію біткоїну у процесі доказу роботи, оскільки створювалося обладнання, яке спеціалізується на цій хеш-функції та призведе до зростання централізації мережі майнінгу. Для децентралізованої валюти, збільшення централізації машин, що обробляють її транзакції, викликало занепокоєння.

На щастя, протокол Біткойна – це програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом, що означає, що розробники можуть завантажити весь його вихідний код і доопрацьовувати ті аспекти, які, на їхню думку, найбільше потребували виправлення. Коли оновлене програмне забезпечення було готове, розробники випустили його у продаж подібно до того, як спочатку був випущений Bitcoin. Нове програмне забезпечення функціонувало так само, як і Bitcoin, але вимагало власний набір розробників для його підтримки, майнери для надання обладнання, а також окремий блокчейн для відстеження дебетів та кредити нового власного активу. Завдяки такому поєднанню відкритого програмного забезпечення та винахідливих програмістів, багато інших криптовалют з’явилися на світ. Ті з них, які є лише незначними модифікаціями біткоїну, часто називають альткоїнами.

Перший цифровий брат та сестра біткоїну

Namecoin став першим значним розвилкою від біткоїну. Цікаво, що він був спрямований не так на створення нової валюти, а більше на використанні незмінної природи блокчейна. Веб-сайт, створений за допомогою Namecoin, поставляється з доменом доменом .bit (на відміну від домену .com) та забезпечує безпеку та стійкість до цензури для сайтів, зареєстрованих
за допомогою Namecoin. Namecoin виріс із ідеї, висловленої на форумі Bitcointalk 2010 року, яка була присвячена BitDNS (DNS означає служба доменних імен, яка обробляє всі веб-сторінки. DNS – служба іменування доменів, яка обробляє всі веб-адреси). У 2013 році було випущено послугу під назвою NameID, яка використовує блокчейн Namecoin для забезпечення можливості створення та доступу до веб-сайтів, які мають ідентифікатор Namecoin. Namecoin діє як власна служба DNS та забезпечує користувачам більше контролю та конфіденційності. На відміну від типового способу реєстрації веб-сайтів через контрольовану урядом службу, таку як ICANN, сайт Namecoin реєструється через службу, яка існує на кожному комп’ютері в мережі Namecoin. Це підвищує
безпека, конфіденційність та швидкість. Щоб отримати сайт у зоні .bit, необхідно мати для цього namecoin, тому виникає потреба в нативному активі.

Litecoin

Протягом 2011 року було випущено кілька альткоїнів, Litecoin був першим, який зберіг значну цінність до цього дня. Криптовалюта була розроблена Чарлі Лі, випускником Массачусетського технологічного інституту, який працював інженером-програмістом у Google. Коли Лі дізнався про біткоїна, він швидко зрозумів його силу, що призвело до того, що він почав видобувати біткоїн, а потім спробував створити свій власний варіант. Після невдалого запуску Fairbrix в
у вересні 2011 року, Лі повторив спробу з Litecoin у жовтні. Litecoin прагнув поліпшити біткоін двома способами. За адресою По-перше, час блоку Litecoin становив 2,5 хвилини, що в чотири рази швидше, ніж у Біткойна, що було важливо для торговців, які потребують швидшого підтвердження споживчих платежів. По-друге, Litecoin використовував іншу хеш-функцію у процесі
докази виконання роботи – також відомий як алгоритм хешування блоку алгоритм, який намагався зробити процес майнінг більш доступним для любителів.

Для порівняння, у перші роки майнінгу Біткойна люди використовували центральні процесори (CPU), які є основними чіпами в персональних комп’ютерах, що фактично змушувало використовувати комп’ютери виключно для майнінгу. У 2010 році люди, прагнучи більшої ефективності, почали використовувати графічну карту (GPU) існуючої для майнінг комп’ютера. Багато хто, включаючи Лі, очікував переходу до ще більш спеціалізованих пристроїв для майнінгу, званих ASICs (інтегральні схеми, орієнтовані на конкретні додатки). ASIC вимагали індивідуального виробництва та спеціально розроблених комп’ютерів. В результаті Лі правильно передбачав, що майнінг біткоїну вийде за межі досяжності майнерів-аматорів та їх домашніх комп’ютєрів. Лі хотів створити монету, яка зберегла б своє пірингове коріння і дозволяла користувачам бути майнерами без необхідності спеціалізованих і дорогих пристроїв для майнінгу.

Litecoin досяг цього завдяки використанню алгоритму хешування блоків під назвою scrypt, який вимагає багато пам’яті, і спеціалізовані чіпи, таким як ASIC, складніше отримати значну перевагу. Крім цих двох змін, багато в Litecoin залишилося схожим на Біткойн. Новаторський інвестор, однак, зрозуміє, що якщо блоки випускаються в чотири рази швидше, ніж біткоїн, то загальна кількість випущених літкоен буде вчетверо більше, ніж у біткоїну.
Саме так і відбувається, оскільки litecoin буде сходитися на фіксованих 84 мільйонах одиниць, тоді як біткоін буде сходитися на чверті від цієї кількості – 21 мільйон одиниць. Лі змінив характеристики халвінгу, щоб халвінг відбувався через 840 000 блоків, на відміну 210 000 блоків биткоина.
Це виводить litecoin на аналогічну, але більш масштабну траєкторію пропозиції, ніж біткоін. Примітно, що щорічні темпи інфляції пропозиції є абсолютно однаковими залежно від кількості років, що минули з моменту запуску криптовалюти.

Важливо розуміти, що якщо біткоін і litecoin обидва використовуються на ринках однакового розміру і тому мають однакові розміри мережевих значень, одиниця litecoin матиме в чверть рази більшу цінність, ніж одиниця біткоїну,
оскільки у зверненні перебуває у чотири рази більше одиниць. Це важливий урок, тому що всі криптовалюти розрізняються за графіком речення, і тому
не слід порівнювати пряму ціну кожної криптовалюти, якщо намагаються визначити потенціал зростання вартості активу. Мережа Litecoin часто використовується як випробувальний полігон для оновлення програмного забезпечення Біткойна, враховуючи, що Litecoin швидше, ніж Біткойн, оскільки в ньому зберігається лише частина грошової вартості. Він також використовується як основа для інших криптоактивів. На початку 2017 року Litecoin був четвертим за величиною криптоактив з точки зору мережевої вартості.

Ripple

Ripple – це криптовалюта, створена в 2004 році Райаном Фуггером, веб-розробником з Ванкувера, Британська Колумбія. Робота над проектом почалася ще до Сатоші та Біткойна, коли Фуггер шукав спосіб дозволити спільнотам
створити систему грошей із ланцюжків довіри. Наприклад, якщо Аліса довіряє Бобу, Боб довіряє Кендіс, а Кендіс довіряє Дейву, то Еліс може надіслати гроші Дейву (якого вона якого вона не знає), спочатку передавши цінність Бобу, який передає її цю вартість Кендіс, яка бере цю вартість і кладе її на рахунок Дейва. Використовуючи цю концепцію, платежі можуть “пульсувати” через ці ланцюжки довіри. Фуггер назвав цю концепцію RipplePay.

Хоча RipplePay Фуггера виріс до 4 000 користувачів, вона не спалахнула так, як біткоін. У серпні 2012 року до Фуггера звернувся відомий фінансовий новатор Кріс Ларсен та Джед Маккалеб. Ларсен заснував компанію E-Loan – одну з перших компаній, що надали доступ до іпотечних кредитів онлайн, та Prosper, лідер у сфері однорангового кредитування. Маккалеб був засновником Mt. Gox, найбільшої біткоін – і криптовалютної біржі у світі на той момент. Фуггер оголосив про партнерство: “Я вважаю, що якщо хтось зможе розвинути концепцію Ripple в глобальному масштабі, то це можуть зробити вони. Їх система заснована на блокчейні в стилі Біткойна, як ми ми обговорювали тут протягом останніх декількох років як цікаву можливість, але з новим механізмом консенсусу без майнерів, який дозволяє підтвердити”. Цікаво, що в листопаді 2012 року ця заява від Фуггера з’явилася на спеціальному каналі зв’язку Біткойна, сайті в стилі Reddit під назвою bitcointalk, під заголовком “Ripple – вбивця чи доповнення біткоїну? Засновник Mt. Gox запустить Ripple”. Це був не останній раз, коли хтось запитує, чи стане новий стартап убивцею біткоїну.

Невдовзі після цього, навесні 2013 року, було оголошено, що компанія Ларсена та Маккалеба, яка розробила протокол Ripple, яка на той час називалася OpenCoin, отримала фінансування від престижних венчурних інвесторів, включаючи Andreessen Horowitz. Це була помітна подія – знак схвалення життєздатності криптовалюти з боку однієї з найшанованіших венчурних фірм у світі. OpenCoin пізніше буде ребрендована у Ripple Labs. Технологія Ripple зробила кілька нових речей. У ній не було майнінгу. Натомість вона використовувала алгоритм консенсусу, який покладався на довірені підмережі для підтримки ширшої децентралізованої мережі валідаторів у синхронізації. Цього достатньо, щоб спантеличити будь-якого інноваційного
інвестора. Важливо розуміти, що алгоритм консенсусу Ripple покладався на довіру певного роду, яка значно відрізняється від схеми “доказ роботи” Біткойна, яка припускала, що будь-хто може бути ти поганим актором.
Ripple також використовував довірені шлюзи як кінцеві точки для користувачів. Ці шлюзи могли приймати депозити та погашати борги у всіх
пара активів, включаючи традиційну фіатну валюту. Цей ґрунтується на оригінальних ланцюжках довіри Фуггера, але у глобальному масштабі з кількома активами. Проведення транзакції через мережу Ripple було схоже на відправлення пакету інформації через Інтернет, пінґуючи безліч підключених серверів.

Якщо користувачі не хотіли покладатися на ці шлюзи, Ripple також мала свою власну криптовалюту, яка називалася ріпл і зазвичай називається XRP. XRP можна було використовувати для з’єднання двох кінцевих точок у мережі Ripple, між якими не було довірчого зв’язку. Але саме тут команда Ripple зіткнулася зі спірною концепцією, яка була народжена з добрих намірів.
Оскільки не було процесу майнінгу, не було засобів для поширення XRP. Натомість було створено 100 мільярдів одиниць XRP, вони спочатку зберігалися в Ripple Labs (тоді OpenCoin). Хоча існувало і досі існує намір розподілити всі ці XRP для посівного використання, на момент написання статті більшість XRP все ще перебуває під контролем Ripple Labs.

Це призвело до недовіри до протоколу Ripple з боку більшої частини
криптовалютної спільноти. Віталік Бутерін, який згодом створив Ethereum, написав у лютому 2013 року в журналі Bitcoin Magazine: “Через грошовий розподіл OpenCoin може зіткнутися з нелегкою боротьбою, переконуючи суспільство, що їм можна довіряти”. Сервіси ціноутворення, такі як CoinCap, не вказують загальну кількість XRP як 100 мільярдів, які вказує Ripple, а включають ті ріппли, які на даний момент були поширені, що становить трохи більше 37 мільярдів одиниць. Слово для інвесторів-новаторів: коли йдеться про нову криптовалюту, завжди важливо розуміти, як вона поширюється і серед кого. Якщо основна спільнота вважає розподіл несправедливим, це може назавжди перешкодити зростанню криптовалюти. З того часу Ripple відійшла від ролі транзакційного механізму для звичайних людей і натомість тепер “дозволяє банкам надсилати міжнародні платежі в режимі реального часу через мережі”. Така орієнтація грає на сильні сторони Ripple, оскільки вона прагне бути швидкою платіжною системою, яка переосмислює кореспондентську банківську справу, але при цьому вимагає певної довіри, для чого банки добре підходять.

Dogecoin

Дещо комічна криптовалюта, що з’явилася 8 грудня 2013 року (менш ніж через два роки). 8 грудня 2013 (менше ніж через два тижні після того, як біткоїн досяг $1 242) у вигляді dogecoin. Dogecoin був запущений як риф до собаки Doge, яку журнал Wired журнал Wired назвав мемом 2013 року. Doge
був собакою породи сіба-іну, чиє зображення з підписами до внутрішнього
монологу, який став вірусним. Спочатку Dogecoin був випущений як жарти. Джексон Палмер, який працював у відділі маркетингу сіднейського офісу Adobe і був ентузіастом криптовалюти, відправив твіт: “Інвестую в Dogecoin, впевнений, що це наступна велика річ”.

Після позитивної реакцію те що, що було задумано як жарт, він
купив домен Dogecoin.com. Діяльність Джексона привернула увагу Біллі Маркуса, розробника з Портленда, Орегон, розробника, який прагнув запустити нову криптовалюту. На сайті за словами самого Маркуса: “Перше, що я сказав, було: “Це так забавно”. Потім я сказав: “Я маю просто зробити цю монету”. Маркус використав код Litecoin для створення Dogecoin, тим самим відокремлюючи його ще на один ступінь від Біткойна. Якщо Litecoin був дитиною Bitcoin, то Dogecoin був онуком Біткойна. Примітною відмінністю було те, що Dogecoin планував випустити набагато більшу кількість dogecoin, ніж
Біткоін або навіть litecoin. Планувалося, що через 1 рік в обігу буде 100 млрд. дол. Це було б майже в 5 000 разів більше монет, ніж біткоїн, коли він досягне своєї максимальної пропозиції.
Пізніше команда Маркуса вирішила випускати приблизно 5 мільярдів монет.
щороку, і це створило графік пропозиції, що значно відрізняється
від дефляційних біткоїну та літкоін. Dogecoin набув поширення в основному серед інтернет-користувачів. Графік поставок дозволив зберегти вартість одного dogecoin на рівні частки цента, що цілком відповідає його передбачуваному використанню. Як сказав Палмер, заявив в одному з ранніх інтерв’ю: Він не сприймає себе так серйозно, його не використовують люди, які турбуються про те, чи стануть вони багатими… Це щось, чим можна поділитися на знак подяки чи похвали.

Маркетинговий досвід Палмера був ще однією особливістю, яка відрізняла Dogecoin від інших криптовалютів у той час. час. Спільнота Dogecoin зібрала $50 000 за допомогою Dogecoin щоб відправити ямайську бобслейну команду на Олімпійські ігри; зібрало ще 55 000 доларів для спонсорування гонщика NASCAR, який брав участь у перегонах із логотипом Dogecoin на трасі Talladega Speedway; та зібрали гроші для підтримки проектів із забезпечення чистою водою в Кенії через Doge4Water, зробивши пожертву через сервіс чайових на базі Твіттера. Хоча Dogecoin, можливо, був запущений жартома, його асоціація з дико популярним інтернет-мемом, його легковажне походження, а також сфокусованість на спритному маркетингу привели
до швидкого зростання, і його мережева вартість зросла до 70 мільйонів доларів лише через сім тижнів після запуску. Але це тривало недовго. Станом на березень 2017 року його мережна вартість впала до рівня трохи вище 20 мільйонів доларів. Це дивне злиття криптоактивів та поп-культури не дивно, враховуючи, що 2013 рік був роком, коли ціна біткоїну коливалася від 13 доларів у січні до понад 1000 доларів на початку грудня. Сила та ентузіазм користувачів Dogecoin не варто скидати з рахунків, навіть якщо ми закликаємо інвесторів-новаторів провести ретельну перевірку цієї криптовалюти як інвестицій. Хоча у Dogecoin були свої недоліки, він продовжує існувати і подав криптовалютній спільноті цінні уроки
про те, як заручитись підтримкою спільноти в епоху Інтернету.

Auroracoin: Національна криптовалюта Ісландії?

Як і анонімний Сатоші, автор Auroracoin також мав вигадане ім’я: Бальдур Фрігг’яр Óðinsson. Бальдур створив Auroracoin на основі коду Litecoin та
вирішив “підкинути” криптовалюту в повітря ісландцям з наміром надати 50 відсотків усіх існуючих ауроракоін жителям країни. Була надія, що такий розподіл започаткує національне використання
криптовалюти. Ключем до плану Балдура був доступ до урядової національної системи ідентифікації, спекулянти помилково вважали, що Auroracoin спонсорується ісландським урядом. Напередодні випуску ефіру спекулянти поставили мережеву вартість Auroracoin понад 1 мільярд доларів.

На той час, коли 25 березня 2014 року почалося скидання, спекулянти дещо заспокоїлися, і Auroracoin завис над мережевою вартістю 100 мільйонів доларів. До кінця місяця вона опустилася нижче 20 мільйонів доларів, оскільки громадяни, які отримали Auroracoin, почали продавати його на біржах, щоб отримати прибуток. Разом із падінням ціни була втрата довіри та ентузіазму до нової криптовалюти. Мало хто, якщо взагалі хтось, роздрібні торговці були готові приймати авроракоін, і незабаром він був визнаний “невдалим експериментом”. Деякі також розглядали його як шахрайство, вчинене його творцем. І до цього дня auroracoin займає перше місце як криптовалюта з найграндіознішим планом широкого поширення використання в одній країні.

Він продовжує існувати, і жменька ісландських розробників працює над відродженням концепції та технології. У 2016 році по всій столиці Ісландії Рейк’явіку, які сповіщають про повернення Auroracoin. В результаті пиво в Ісландії купували за авроракоін, і багато інших роздрібних закладів почали використовувати цю криптовалюту. Потім вибухнув скандал, і прем’єр-міністр був змушений піти у відставку через його причетність до “Панамських документів”.
Це призвело до зростання популярності політичної партії, відомої як Піратська партія, яка позитивно ставилася до криптовалюти. Несподівано з’явилися припущення, що Ісландія може переглянути потенціал Auroracoin та його
роль національної криптовалюти У міру зростання визнання та зміни в політиці буде цікаво спостерігати за тим, що буде далі з ісландською криптовалютою.

Auroracoin – це повчальна історія як для інвесторів, так і для розробників. Те, що починалося як, здавалося б, потужний і переконливий приклад використання криптоактивів, постраждало через його нездатність забезпечити цінність для аудиторії, яку він прагнув впливати. Ісландці отримали криптовалюту, не маючи достатньої освіти та засобів для її використання. Не дивно, що вартість активу впала, і більшість вважала його мертвим. Тим не менш, криптовалюти рідко вмирають повністю, і Auroracoin може очікувати цікаві часи, якщо його команда розробників зможе знайти шлях вперед.

Автор admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *