Іноді допомагає зібрати воєдино економічні дані, які ви бачите, чуєте та читаєте разом і в контексті з одним або двома індикаторами. Це все одно, що взяти всі погодні дані – температуру, вологість, ймовірність опадів, швидкість вітру – і зробити висновок: “Це буде хороший день” або, в даному випадку, поганий день. Декілька років тому економіст Артур Окунь зробив це для нас, створивши “індекс нещастя”. Склавши разом рівень інфляції та безробіття, ви отримуєте індекс нещастя.
Що ви повинні знати про індекс нещастя
Якщо трохи розібрати цей індекс, можна побачити, що висока інфляція при низькому чи високому безробітті при низькій інфляції – це погано, але з настільки погано, як міг би бути. Комбінація високої інфляції та високого безробіття зустрічаються у незвичайному та болючому поєднанні стагфляції. Саме такий сигнал подає індекс нещастя, коли він знаходиться на найвищому рівні. Цікаво простежити індекс нещастя в історії, зокрема через часи та політику різних президентів. Індекс нещастя значною мірою варіюється під час президентських термінів, досягнувши рекордно високого рівня 21,98% одночасно в роки правління Картера, коли інфляція досягла двозначного рівня.
Це “нещастя” допомагає пояснити його програш Рональду Рейгану 1980 року.
Індекс нещастя залишається відносно стабільним із середини 1980-х років,
переважно завдяки тому, що уряд приділяв особливу увагу стримування темпів інфляції та відсутність великих потрясінь, пов’язаних із цінами на нафту. Різке зростання рівня безробіття під час Великої Рецесії призвело до того, що за правління Обами індекс перевищив позначку 10, але низький рівень інфляції не дозволив індексу відстежувати зростання нафтових цін. Федеральна Резервна система зазвичай схиляється до контролю над інфляцією за рахунок короткострокового зростання безробіття, оскільки інфляцію, яка вже вкоренилася в економіці, – ще важче усунути. Але останнім часом ФРС стала більш агресивною щодо безробіття та зробила її метою більшості своїх операцій. Рівень інфляції вразливий, але залишається під контролем – частково завдяки помірним цінам на енергоносії та сировинні товари, а частково через низький попит, що зберігається, викликаний безробіттям. Наступна адміністрація цілком може побачити індекс нещастя близько 10, але з вищою інфляцією і нижчим безробіттям як компоненти.
Чому вас має хвилювати індекс нещастя
У більшості ситуацій економічна політика – це компроміс між інфляцією (результат економічної сили) та безробіттям (результат економічної слабкості). Політики проводять коригування курсу між цими двома показниками, намагаючись згладити бізнес-цикл. Високий індекс нещастя свідчить про втрату контролю, тобто. якась частина арсеналу політики не працює з тієї чи іншої причини. Це ознака майбутніх проблем.