Валовий внутрішній продукт – це сукупність всіх товарів та послуг, вироблених країни. Оскільки він вимірює ринкову вартість всіх кінцевих товарів та послуг, вироблених у країні, він є фундаментальним показником ефективності економіки та продуктивності. Він сильно корелює з доходами населення та рівнем життя. Його можна як справжній показник доданої вартості економіки.
Що ви повинні знати
Розрахунок ВВП зводиться до суми чотирьох показників:
особисте споживання плюс загальні особисті та ділові інвестиції плюс громадське або
державне споживання плюс чистий експорт (експорт мінус імпорт). Таким чином, це міра того, що споживається сьогодні (споживання) плюс те, що відкладається на завтра (інвестиції) плюс наш чистий продаж іншим країнам світу. Цей, у свою чергу, є доходом, який ми як нація виробляємо від усіх цих видів діяльності.
Економісти відстежують як розмір, так і зміну ВВП. ВВП США у 2012 році становив трохи більше $14,5 трлн. середньорічні темпи зростання знизилися з 3,2% (1997-2007 роки) до 0,7% з 2005 до 2007 року. 0,7 відсотка з 2005 до 2010 року. Останнім часом цей показник повернувся до 1,5-2%. У четвертому кварталі 2008 року ВВП упав на 6,3%,
це одне з найбільш різких падінь за історію спостережень і вірний показник тяжкості Великої рецесії. На той час слід зазначити, що економіка інших країн була гіршою.
ВВП Німеччини знизився на 14,4%, Японії – на 15,2%, а в Мексиці – на 21,2%.
Однак їх базовий ВВП цих країн набагато менший, тому втрачена в результаті падіння вартість була меншою.
Хорошою новиною є те, що з 2008 року експорт зріс приблизно на 2%, тоді як імпорт знизився приблизно на 1% (значною мірою під впливом зниження залежності від іноземної нафти). Крім того, частка державного/урядового споживання знизилася приблизно на 2%, що свідчить про меншу залежність від цього сектора. Однак залежність від споживання все ще залишається високою, про що свідчать такі цифри щодо Китаю:
Китай, на відміну від Сполучених Штатів, відмовляється від поточного споживання, щоб торговельний баланс змістився приблизно на 5 відсотків убік від експорту до імпорту.
Можливо, погано для Китаю, але добре для решти світу.
ВВП також є важливим показником життя. Економісти вимірюють ВВП душу населення, тобто однієї людини у країні. Тут США на $47 150 (дані Світового банку за 2012 рік) знаходяться на міцній основі, хоча й не на (дванадцять країн, включаючи Норвегію, Данію, Австралію та Катар).
Економічне багатство – не єдиний компонент рівня життя; менш вимірні це безпека, здоров’я, дозвілля та клімат. Далі йде ВВП душу населення як компоненти істинного рівня життя.
Чому вас це має хвилювати
ВВП – це найширший показник загального економічного стану країни і визначає економічний “пиріг”, шматок якого ви зрештою отримуєте. Якщо він здоровий і росте, значить, часи добрі; якщо він стагнує чи знижується, це, швидше за все, рано чи пізно це позначиться вашому рівні життя.